מדריך: כך תצפו בנטפליקס, hulu ושאר תוכן מחו"ל (או: איך להסיר נעילה גיאוגרפית?)

ה-VPN של NordVPN. אחד המשובחים

זה יכול לקרות לכל אחד. חבר מחו"ל או סתם מישהו בפייסבוק מעבר לים, משתף סרטון, אתם מנסים לצפות ו-הופ! מקבלים הודעה שתוכן זה לא זמין באזורכם. מה שחוויתם כרגע נקרא Geo Blocking או IP Targeting, והמשמעות של הביטויים הללו היא שספקי תוכן מסויימים (לרוב בארצות הברית אבל לא רק), חוסמים את התכנים כך שאפשר לצפות בהם רק באזור גיאוגרפי מוגבל (הבדיקה נעשית לפי כתובת ה-IP, כתובת האינטרנט שלכם, שמעידה על מיקומכם) – לרוב משיקולים ודרישות של שמירה על זכויות היוצרים של ספקי התוכן. יש פיתרון והוא נקרא VPN, אבל לא נקדים את המאוחר…

וכך, שירותים נפלאים שפועלים בארצות הברית, כמו נטפליקס, hulu, spotify ואחרים, שמציעים סרטים ותכנים אחרים לצפיה או האזנה ישירה – חסומים בפנינו, תושבי המדינה הקטנה בים התיכון, וכמובן שאנחנו לא לבד בעניין.

אבל חסימה גיאוגרפית לא מוגבלת רק לתכנים. למשל, אם חשקה נפשכם לרכוש טלפון סלולרי ישירות מחנות Google Play, תתקלו באותה המגבלה (גוגל מפעילים גם כמה בדיקות נוספות, כך שכתובת ה-IP היא לא מגבלת הרכש היחידה). אז מה עושים ? כמו ישראלים טובים – עוקפים.

יש מי שישר יצווחו ויאמרו – אבל זה לא חוקי! ברם, התשובה יותר מורכבת מכך. פרופסור מיכאל בירנהק מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, מסביר: "אם התוכן שאנו צורכים הוא חוקי (כלומר לא תכנים שהחזקתם אסורה בישראל, כמו פורנוגרפיית ילדים למשל – נ.ל.), יש פה מעקף של המגבלה שהציב ספק התוכן. ההסכם בין בעלי הזוכיות לבין ספק התוכן, למשל נטפליקס, לא בהכרח מחייב את המשתמש בתכנים, בהנחה שזה לשימוש אישי…יש כאן שימוש שלא למטרה מסחרית, זה בעיניי שימוש אישי, ביתי, שהוא לא בעייתי. אם הוא מופץ הלאה, זה בעייתי – זה כמו שיתוף קבצים".

האם יש כאן עבירה של חדירה למערכת מחשב במישור הפלילי? בירנהק סבור שלא. "לא ברור אם יש כאן אקט של חדירה למערכת מחשב. בדין הפלילי צריך לבסס גם את היסוד הנפשי, את הכוונה, ולאנשים שלא מודעים אין להם את הכוונה".

מה חסום בפנינו?

שורה ארוכה של ספקי בידור בארצות הברית ובמדינות אחרות מגבילים צריכה של סרטים ומוזיקה לתושבים מקומיים בלבד, כולל תחנות טלוויזיה ועוד. ועל אף שכמה מהם כבר כאן, נזכיר כמה שירותים בולטים שקורצים גם לישראלים:

Pandora – שירות המוזיקה החכם שפעם היה פתוח לישראלים, סגר לפני כמה שנים את שעריו למאזינים מחוץ לארצות הברית, אוסטרליה וניו זילנד בגלל מגבלות רישוי שהושתו עליו בידי בעלי הזכויות על התכנים (קרי, חברות התקליטים הגדולות).

Hulu – אתר הווידאו בהזרמה האמריקאי מכיל תכנים של רשתות טלוויזיה גדולות בארצות הברית כמו NBC, FOX ואחרות, אך אינו פתוח לצופים מחו"ל. הוא כולל שירות מנויים שנקרא hulu plus וכולל סדרות פופולריות כמו איש משפחה, גלי, הדיילי שואו של ג'ון סטיוארט וסדרות ישנות אך משובחות כמו המשרד, פרייז'ר, מסע בין כוכבים ועוד.

איך עושים את זה? שירותי VPN בחינם

אז איך עושים את זה? כל השירותים פועלים פחות או יותר על אותו עיקרון – שינוי כתובת ה-IP שלכם לכתובת אמריקאית (או בריטית, או כל כתובת רלוונטית אחרת), או יצירת מצג של כתובת כזו. חלקם פשוטים מאוד, ברמה של התקנת תוסף לדפדפן, וחלקם מורכבים יותר. חלקם חינמיים וחלקם בתשלום. נלך מהקל למסובך. חשוב לציין – כל השינויים והתוכנות מוצעים כמות שהם (AS-IS), וכל שינוי שתעשו הוא על אחריותכם בלבד.

Opera – הדפדפן המצוין אך הפחות מוכר אופרה, מכיל בימינו VPN מובנה. כל מה שאתם צריכים לעשות זה להוריד את הדפדפן, להתקין, לפתוח אותו, ללחוץ על כפתור ה-VPN שלצד שורת הכתובת ואז פשוט לגלוש לאתר הרצוי. Opera גם מאפשר לכם לבחור את המדינה שאותה אתם רוצים לחקות. לצורך העניין, בחרו בארצות הברית, ואז פשוט גלשו לאתר שאתם רוצים.

MediaHint – מדיה הינט הוא גם תוסף לדפדפן שמאפשר לכם לגשת ישר לעניינים, בלי הגדרות ובלי כאבי ראש. פשוט להתקין, והחסימות נעלמות. מה שכן, אי אפשר לכבות ולהדליק אותו לפי צורך. בדקנו אותו עם פנדורה והולו, שעובדים יפה מאוד. גם כאן, גוגל פליי קצת עשה לנו בעיות.

TunnelBear – דוב המנהרות היא תוכנת VPN (רשת פרטית וירטואלית) קטנה למחשב ולסמרטפון שלכם (אנדרואיד או אפל), שגם היא מאפשרת לכם להציג כתובת IP של מדינה אחרת לכל צורך. היא מאוד נוחה לשימוש ומעוצבת נפלא. מבחינת שינויים במחשב שלכם, דוב המנהרות חופר קצת יותר עמוק ויוצר לכם אוטומטית מנהל רשת חדש (צריך לתת לה הרשאה), ועל הדרך משפר גם את השמירה על הפרטיות שלכם. היא מחייבת רישום, ומאפשרת לכם תעבורה של גיגהבייט וחצי בחודש בחינם – תעבורה יותר גבוהה מבכך היא כבר בתשלום. ניסינו באמצעות הדוב את ספוטיפיי, שקצת שיהק, אבל עבד. גם עם נטפליקס היו לנו קצת שיהוקים, אבל שוב, בגדול, קיבלנו לא שירות דוב – אלא שירות טוב.


שירותי VPN בתשלום

למי שרוצה שירותים קצת יותר עצמתיים, שגם מכסים מכשירים כמו התקני טלוויזיה (דוגמת Apple TV) וקונסולות משחקים, יש שירותים בתשלום. אלה שירותי VPN יותר משוכללים,  ההתקנה שלהם יותר מסובכת במקצת, והם בתשלום חודשי.

Unblock.us – הוא שירות די משוכלל, שנותן לכם לבחור שינוי של כתובת ה-IP על המכשיר בלבד, או לשנות את ההגדרות בנתב הרשת שלכם – כך שכל מכשיר בבית המתחבר לרשת האלחוטית שלכם ייהנה מכתובת חו"לית למהדרין. לזכותם של Unblock.us ייאמר שהם מציעים הוראות מפורטות לשורה ארוכה של מכשירים פופולריים – מחשבים, קונסולות, מזרימי מדיה וסמרטפונים. עלות השירות היא החל מ-4.99 דולר לחודש. ניתן לנסות אותו בחינם למשך שבוע, ויש גם אפשרות להתקנה אוטומטית קלה על המחשב.

NordVPN – נורד VPN הוא אחד משירותי ה-VPN הכי טובים שנמצאים שם ברשת, והוא גם הבחירה האישית של כותב שורות אלה. עם למעלה מ-5,000 שרתים הוא עובר במהירות כל חסימה אפשרית, ויש לו מגוון אפשרויות הפעלה מתקדמות, והוא גם מתעדכן בתדירות גבוהה. החיסרון היחיד שלו הוא המחיר. המחיר החודשי הרגיל, בלי חבילות, עומד על 11.95 דולר. לא זול, אבל יש להם לא פעם מבצעים ששווה לנצל – כמו מבצע הנחות לימי הקיץ

צפיה נעימה!

[עדכון 10.4.2020] – הכתבה נערכה, שוכתבה ועודכנה עם פרטים ושירותים עדכניים.

אם אתם כבר כאן…
רצינו לבקש טובה. בכתבה שזה עתה קראתם הושקעו שעות רבות של איסוף מידע, תחקיר, כתיבה, עריכה, גרפיקה, עיצוב, צילום ועריכת וידאו. בנוסף, יש לנו הוצאות קבועות על אירוח האתר, אחסון, שרתי וידאו, גרפיקה ועוד. “החיבור” נעשה על ידי שורה של עיתונאים מקצועיים, שבשבילם עיתונות היא שליחות, אבל היא גם פרנסה – ואנחנו מעדיפים לעבוד עבורכם, הקוראים. התמיכה שלכם (אם באופן ישיר, ואם על ידי רכישת מוצרים דרך הקישורים שבכתבה, המזכה אותנו בעמלה קטנה) מבטיחה את המשך קיומו של “החיבור” כמגזין עצמאי, אובייקטיבי, חופשי מתלות במפרסמים, ותאפשר לנו להביא לכם עוד סיפורים מעניינים, עוד תכנים שיוגשו בצורות מקוריות, עוד כתבות, עוד סרטונים ובכלל – עוד. לתמיכה ישירה במגזין

 

אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות לאתר המחבר

ניב ליליאן

העורך האחראי של "החיבור".

ניב ליליאן הוא עיתונאי חוקר בעל ניסיון של 21 שנה בכתיבה על טכנולוגיה, אינטרנט והשפעותיהם על פוליטיקה וחברה. כעורך ערוץ המחשבים של ynet בשעתו, הוא הוביל קמפיין עיתונאי נרחב ועיקש שהביא את סכנות המאגר הביומטרי לידיעת הציבור, ופרסם תחקירים על עוולות צרכניות כמו התערבות ספקיות האינטרנט הישראליות בתעבורת רשת, לצד פרשנויות מורות נבוכים וקלות לעיכול.
פרט טריוויה: הוא העיתונאי הישראלי הראשון שראיין את מנכ"ל גוגל.

23 תגובותהשמיעו קולכם

השמיעו את קולכם

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

banner