מדריך: כך תצפו בנטפליקס, hulu ושאר תוכן מחו”ל (או: איך להסיר נעילה גיאוגרפית?)

זה יכול לקרות לכל אחד.

חבר מחו”ל או סתם מישהו בפייסבוק מעבר לים, משתף סרטון, אתם מנסים לצפות ו-הופ! מקבלים הודעה שתוכן זה לא זמין באזורכם. מה שחוויתם כרגע נקרא Geo Blocking או IP Targeting, והמשמעות של הביטויים הללו היא שספקי תוכן מסויימים (לרוב בארצות הברית אבל לא רק), חוסמים את התכנים כך שאפשר לצפות בהם רק באזור גיאוגרפי מוגבל (הבדיקה נעשית לפי כתובת ה-IP, כתובת האינטרנט שלכם, שמעידה על מיקומכם) – לרוב משיקולים ודרישות של שמירה על זכויות היוצרים של ספקי התוכן.

וכך, שירותים נפלאים שפועלים בארצות הברית, כמו נטפליקס, hulu, spotify ואחרים, שמציעים סרטים ותכנים אחרים לצפיה או האזנה ישירה – חסומים בפנינו, תושבי המדינה הקטנה בים התיכון, וכמובן שאנחנו לא לבד בעניין.
אבל חסימה גיאוגרפית לא מוגבלת רק לתכנים. למשל, אם חשקה נפשכם לרכוש טלפון סלולרי ישירות מחנות Google Play, תתקלו באותה המגבלה (גוגל מפעילים גם כמה בדיקות נוספות, כך שכתובת ה-IP היא לא מגבלת הרכש היחידה). אז מה עושים ? כמו ישראלים טובים – עוקפים.

יש מי שישר יצווחו ויאמרו – אבל זה לא חוקי! ברם, התשובה יותר מורכבת מכך. פרופסור מיכאל בירנהק מהפקולטה למשפטים באוניברסיטת תל אביב, מסביר: “אם התוכן שאנו צורכים הוא חוקי (כלומר לא תכנים שהחזקתם אסורה בישראל, כמו פורנוגרפיית ילדים למשל – נ.ל.), יש פה מעקף של המגבלה שהציב ספק התוכן. ההסכם בין בעלי הזוכיות לבין ספק התוכן, למשל נטפליקס, לא בהכרח מחייב את המשתמש בתכנים, בהנחה שזה לשימוש אישי…יש כאן שימוש שלא למטרה מסחרית, זה בעיניי שימוש אישי, ביתי, שהוא לא בעייתי. אם הוא מופץ הלאה, זה בעייתי – זה כמו שיתוף קבצים”.

האם יש כאן עבירה של חדירה למערכת מחשב במישור הפלילי? בירנהק סבור שלא. “לא ברור אם יש כאן אקט של חדירה למערכת מחשב. בדין הפלילי צריך לבסס גם את היסוד הנפשי, את הכוונה, ולאנשים שלא מודעים אין להם את הכוונה”.

pandora

מה חסום בפנינו?

שורה ארוכה של ספקי בידור בארצות הברית ובמדינות אחרות מגבילים צריכה של סרטים ומוזיקה לתושבים מקומיים בלבד, כולל תחנות טלוויזיה ועוד. ועל אף שכמה נזכיר כמה שירותים בולטים שקורצים גם לישראלים:

Pandora – שירות המוזיקה החכם שפעם היה פתוח לישראלים, סגר לפני כמה שנים את שעריו למאזינים מחוץ לארצות הברית, אוסטרליה וניו זילנד בגלל מגבלות רישוי שהושתו עליו בידי בעלי הזכויות על התכנים (קרי, חברות התקליטים הגדולות).

Hulu – אתר הווידאו בהזרמה האמריקאי מכיל תכנים של רשתות טלוויזיה גדולות בארצות הברית כמו NBC, FOX ואחרות, אך אינו פתוח לצופים מחו”ל. הוא כולל שירות מנויים שנקרא hulu plus וכולל סדרות פופולריות כמו איש משפחה, גלי, הדיילי שואו של ג’ון סטיוארט וסדרות ישנות אך משובחות כמו המשרד, פרייז’ר, מסע בין כוכבים ועוד.

Netflix – שירות הזרמת הווידאו לסרטים ותוכניות טלוויזיה שהחל את דרכו כשירות משלוח DVD בדואר, הוא כיום אחד מספקי התוכן החזקים בארצות הברית, שאף העז להפיץ סדרות איכות בבכורה בשירות בלבד, כמו “בית הקלפים” עם קווין ספייסי ודרמת בית הסוהר המדוברת החדשה, “כתום זה השחור החדש”. חודש חינם ואז מנוי בתשלום. מקבלים כרטיסי אשראי בינלאומיים וכדאי שנדגיש בהזדמנות חגיגית זו: אנחנו מדברים על רכישת תוכן חוקית ולגיטימית לחלוטין, וממש לא תוכן פיראטי. אם תרצו, אתם עושים “יבוא אישי” של תוכן למחשב שלכם, בדיוק כמו שתקנו זוג נעלי ספורט בארצות הברית.

Spotify – בשנתיים האחרונות חובבי מוזיקה ומביני עניין נשבעים בשמו של השירות הזה, שהוקם במקור כחברת הזנק שוודית ויצא לעולם ב-2008, ומחזיק כיום למעלה מעשרה מיליון מנויים. ספוטיפיי הוא שירות מוזיקה בהזרמה, מבוסס פרסומות או מנוי, שמכיל מוזיקה מהקטלוגים של חברות המוזיקה הגדולות כמו סוני, יוניברסל, וורנר ו-EMI.

איך עושים את זה?
אז איך עושים את זה? כל השירותים פועלים פחות או יותר על אותו עיקרון – שינוי כתובת ה-IP שלכם לכתובת אמריקאית (או בריטית, או כל כתובת רלוונטית אחרת), או יצירת מצג של כתובת כזו. חלקם פשוטים מאוד, ברמה של התקנת תוסף

גם את זה אתם יכולים לראות עכשיו

גם את זה אתם יכולים לראות עכשיו

לדפדפן, וחלקם מורכבים יותר. חלקם חינמיים וחלקם בתשלום. נלך מהקל למסובך. חשוב לציין – כל השינויים והתוכנות מוצעים כמות שהם (AS-IS), וכל שינוי שתעשו הוא על אחריותכם בלבד.

Hola – הולה הוא שירות ישראלי, שנועד במקום להאיץ את מהירות הגלישה על ידי התאמות בתעבורת הרשת. ברם, כמו כל הדברים הטובים שהומצאו במקרה, אנשי hola גילו שהתוסף שלהם, על הדרך, גם עוקף נעילה גיאוגרפית. Hola הוא חינמי וניתן להתקנה כהרחבה לפיירפוקס או כרום. הוא מתיימר לעקוף חסימות של נטפליקס, הולו, פנדורה, CBS, פוקס, SyFy, גוגל פליי ועוד. נטפליקס והולו עובדים מצוין, גוגל פליי פחות. למי שלא רוצה להסתבך ובכל זאת לחזור לפי צורך לכתובת הישראלית – הולה מומלץ מאוד.

MediaHint – מדיה הינט הוא גם תוסף לדפדפן שמאפשר לכם לגשת ישר לעניינים, בלי הגדרות ובלי כאבי ראש. פשוט להתקין, והחסימות נעלמות. מה שכן, אי אפשר לכבות ולהדליק אותו לפי צורך כמו hola. בדקנו אותו עם פנדורה והולו, שעובדים יפה מאוד. גם כאן, גוגל פליי קצת עשה לנו בעיות.

TunnelBear – דוב המנהרות היא תוכנת VPN (רשת פרטית וירטואלית) קטנה למחשב ולסמרטפון שלכם (אנדרואיד או אפל), שגם היא מאפשרת לכם להציג כתובת IP של מדינה אחרת לכל צורך. היא מאוד נוחה לשימוש ומעוצבת נפלא. מבחינת שינויים במחשב שלכם, דוב המנהרות חופר קצת יותר עמוק ויוצר לכם אוטומטית מנהל רשת חדש (צריך לתת לה הרשאה), ועל הדרך משפר גם את השמירה על הפרטיות שלכם. היא מחייבת רישום, ומאפשרת לכם תעבורה של גיגהבייט וחצי בחודש בחינם – תעבורה יותר גבוהה מבכך היא כבר בתשלום. ניסינו באמצעות הדוב את ספוטיפיי, שקצת שיהק, אבל עבד. גם עם נטפליקס היו לנו קצת שיהוקים, אבל שוב, בגדול, קיבלנו לא שירות דוב – אלא שירות טוב.


שירותים בתשלום

למי שרוצה שירותים קצת יותר עצמתיים, שגם מכסים מכשירים כמו התקני טלוויזיה (דוגמת Apple TV) וקונסולות משחקים, יש שירותים בתשלום. אלה שירותי VPN יותר משוכללים, בתשלום חודשי. ההתקנה שלהם יותר מסובכת במקצת, והם בתשלום חודשי.

Unblock.us – הוא שירות די משוכלל, שנותן לכם לבחור שינוי של כתובת ה-IP על המכשיר בלבד, או לשנות את ההגדרות בנתב הרשת שלכם – כך שכל מכשיר בבית המתחבר לרשת האלחוטית שלכם ייהנה מכתובת חו”לית למהדרין. לזכותם של Unblock.us ייאמר שהם מציעים הוראות מפורטות לשורה ארוכה של מכשירים פופולריים – מחשבים, קונסולות, מזרימי מדיה וסמרטפונים. עלות השירות היא החל מ-4.99 דולר לחודש. ניתן לנסות אותו בחינם למשך שבוע, ויש גם אפשרות להתקנה אוטומטית קלה על המחשב.

UnoTelly – UnoDNS הוא גם שירות מומלץ, שמציע הצפנה של החיבור, חיבור בפס רחב מאוד ועוד. UnoDNS מציע הגדרה מאוד מדוקדקת של כל אחד מהשירותים ואיזה מדינה להציג בפניו. זה חביב מאוד עבור מי שרוצה לצפות גם בתכנים מקנדה או מבריטניה, ולא רק מארצות הברית. החיסרון הוא שאין אפשרות להתקנה אוטומטית, וההגדרות של השירות חייבות להיעשות ידנית. שירות ה-Gold שלהם, שכולל VPN, מתחיל מ-7.95 דולר לחודש והמחיר פוחת ככל שמתחייבים לתקופת שימוש ארוכה יותר. ישנה תקופת ניסיון של שמונה ימים – ממש נס פך התוכן לפי דרישה.

התפרסם במקור במוסף “ממון” של ידיעות אחרונות

מודעות פרסומת

אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות לאתר המחבר

ניב ליליאן

העורך האחראי של "החיבור".

ניב ליליאן הוא עיתונאי חוקר בעל ניסיון של 16 שנה בכתיבה על טכנולוגיה, אינטרנט והשפעותיהם על פוליטיקה וחברה. כעורך ערוץ המחשבים של ynet בשעתו, הוא הוביל קמפיין עיתונאי נרחב ועיקש שהביא את סכנות המאגר הביומטרי לידיעת הציבור, ופרסם תחקירים על עוולות צרכניות כמו התערבות ספקיות האינטרנט הישראליות בתעבורת רשת לצד פרשנויות מורות נבוכים וקלות לעיכול.
פרט טריוויה: הוא העיתונאי הישראלי הראשון שראיין את מנכ"ל גוגל.

11 תגובותהשמיעו קולכם

 • אני נמצאת בקנדה וי לי מחשב שקניתי פה בקנדה ומנוי לנטפליקס
  בעוד חודש אני חוזרת לישראל , האם אני אוכל עדיין לצפות בתכנים?
  האיי פי שלי ישתנה או ישאר קנדי?
  אם כן מה עלי להוריד מהתוכנות שצוינו לעיל .?
  תודה:)

 • אני צריך לשנות כתובת איי-פי פיזית של המחשב שלי. יש תוכנה של תוסף לאחד המשחקים שיש לי בנייד, והוא דורש חיבור פיזי למחשב כדי לזהות את מיקומך הפיזי. ברגע שמתברר שאתה בישראל ההודעה שמתקבלת אומרת ששירות זה לא זמין בישראל. שוב, אני לא מדבר על גלישה מהמחשב מכתובת אחרת, אלא לשנות את הכתובת של המחשב עצמו. בתודה מראש על כל עזרה

 • שלום,
  תודה על ההפניות לאתרים השונים.
  אני מעוניין במיוחד בתכנים של הbbc ואינני בטוח שפתרונות שהצעת מכסות גם את הbbc ואת האתר שלהם שנקרא iplay.
  תודה
  דני

  • רועי היי,

   זה לא פורום, אלא בלוג, והבלוג הזה כבר לא כל כך פעיל, ובקרוב יוסר מהרשת.
   אתה מוזמן לעבור לקרוא את המגזין הנוכחי שאני כותב ועורך, החיבור:
   https://www.lnk.co.il

 • אני חובר מחובר אליכם ואפילו תורם מזמן לזמן – אני מנסה למצוא המלצות שלכם למיני PC – והיו אצלכם בעבר מספר המלצות – היום יש מבצעי ה-11/11 ולא מוצא בדפים שלכם כלום

  • היי זאב, מה שלומך?

   ראשית, שוב תודה על התמיכה בנו.
   ואכן, כתבנו על מחשבי מקל בעבר, אבל בהקשרים של מוצרים ספציפיים והכרזות בתערוכות, ולא בהקשר של ימי קניות כאלה ואחרים. אכן, על “יום הרווקים הסיני” לא כתבנו, אבל גם לא התייחסנו אליו בשנים קודמות.
   ברם, אנחנו מאוד שמחים להיעתר לבקשות של קוראים קבועים ותומכים! לכן נתייחס לכאלה לקראת יום ששי השחור ויום שני הקיברנטי, אפילו עם לינקים ישירים לרכישה, ששניהם חלים בעוד כשבועיים. הישאר מחובר! 😉

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

banner
%d בלוגרים אהבו את זה: