כמה כוסות קפה אפשר לשתות ביום?

כמה כוסות קפה אפשר לשתות ביום?

באחד הפרקים הידועים בפיוצ'רמה, כוכב הסדרה פריי שותה 100 כוסות קפה, מה שמעניק לו יכולות על ואת האפשרות לנוע מהר יותר מכל אחד סביבו. במציאות אף אחד מאיתנו לא שותה 100 כוסות קפה ביום, אבל לא מעטים מרגישים את תחושת הנמרצות, או לחלופין, את העצבנות שצריכה מוגזמת של קפה עלולה לגרום. אז כמה כוסות קפה אפשר לשתות ביום ואיפה עובר הגבול?

לפי ההמלצות של מרפאת מאיו הידועה מארצות הברית, הגבול עובר בארבעה ספלים ליום, או 400 מ"ג קפאין (היעזרו גם בטבלה שבהמשך) – למבוגר בריא שאינו נוטל תרופות. בני נוער ומתבגרים צריכים להיזהר הרבה יותר עם צריכה מוגברת של קפאין (שמצוי בכמות נאה במשקאות אנרגיה למיניהם), במיוחד כשמערבבים אותו עם צריכת אלכוהול, ולמעשה לא מומלץ להם לצרוך קפאין בכמות גדולה מחשש להרעלת קפאין (יש דבר כזה). נשים בהריון או שרוצות להיכנס להריון, כדאי שיתייעצו עם רופא/ה לגבי מגבלות צריכת קפאין מחמירות יותר, כך לפי מרפאת מאיו.

כמה כוסות קפה אפשר לשתות ביום?

רגע, כמה קפאין יש במה שאני שותה?

כמות הקפאין משתנה בהתאם לסוג המשקה או הקפה, סוג התערובת ואופן ההכנה. הנה טבלה זריזה (לפי מידות תקניות ארה"ב – כלומר, כפית סטנדרטית לקפה נמס, אונקיה לאספרסו וכו'. פחיות הומרו לנפח הנמכר בישראל):

ספל קפה נמס (250 מ"ל) – 65 מ"ג

אספרסו, מנה (30 מ"ל) – 64 מ"ג

ספל קפה חלוט (250 מ"ל) – 101 מ"ג

ספל תה שחור (250 מ"ל) – 50 מ"ג

פחית קולה (330 מ"ל) – 32 מ"ג

פחית משקה אנרגיה (רדבול, 250 מ"ל) – 80 מ"ג

מחקר מהמרכז לרפואה מדויקת באוניברסיטת דרום אוסטרליה שפורסם במרץ אשתקד, שבחן נתונים של 347,077 בני אדם בבנק המאגר הביולוגי הבריטי בין הגילאים 37 עד 73, בדק את הקשר בין צריכת קפאין מוגברת לבין עליית הסיכון למחלות לב (כתוצאה עקיפה של לחץ דם גבוה שהקפאין יוצר) – יצר גבול מעט יותר מתירני של חמישה ספלים ביום. מהספל הששי ואילך, אתם מגבירים את הסיכוי שלכם למחלת לב ב-22 אחוזים.

עוד על קפה בחיבור:

איך כדאי לאחסן קפה?

המדע שמאחורי ספל אספרסו

לעוד תכנים מעניינים עקבו אחרינו באינסטגרם או בטיקטוק

"כדי לשמור על לחץ דם תקינים ולב בריא, מומלץ להגביל את כוסות הקפה לפחות מ-6 ביום. לפי המידע שלנו, 6 הוא קו פרשת המים שבה קפאין החל להשפיע לרעה בהגברת הסיכון למחלות כלי דם", אומרת אלינה היפונן, שהיא מעורכי המחקר באוסטרליה.  

מה קורה למי ששותה יותר מדי קפה?

על אף שלצריכה מתונה של קפה יש דווקא יתרונות בריאותיים לפי מרפאת מאיו, צריכה מוגברת של קפאין מעבר לכמות המומלצת של ארבעה ספלים ביום עשויה לגרום לתופעות כמו כאבי ראש, נדודי שינה, עצבנות, מתן שתן מוגבר, דפיקות לב מואצות או רעידות בשרירים. אם אתם סובלים מאלה, כדאי אולי לקצץ בצריכת הקפאין שלכם. כמובן, יש א/נשים שסובלות וסובלים מרגישות יתר למשקה הפופולרי, וקפה גם בכמויות קטנות עלול לחולל אצלם תופעות לא רצויות כמו בעיות שינה. לסיכום, התשובה על השאלה כמה כוסות קפה אפשר לשתות ביום, היא ארבעה או חמישה ספלי קפה – אבל לא יותר.

לרוויה.

נהניתם מהקריאה? שמחים לשמוע.
בכתבה שזה עתה קראתם הושקעו שעות רבות של איסוף מידע, תחקיר, כתיבה, עריכה, גרפיקה, עיצוב, צילום ועריכת וידאו. “החיבור” מופק על ידי שורה של עיתונאים מקצועיים, שבשבילם עיתונות היא שליחות – אבל היא גם פרנסה ואנחנו רוצים לעבוד עבורכם, הקוראים. 

התרומה שלכם (בעלות של כוס קפה) מבטיחה את קיומו של “החיבור” כמגזין עצמאי, אובייקטיבי, חופשי מתלות במפרסמים, ותאפשר לנו להביא לכם עוד סיפורים ומידע מעניין ומועיל, כל יום. 


אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות לאתר המחבר

ניב ליליאן

העורך האחראי של "החיבור".

ניב ליליאן הוא עיתונאי חוקר בעל ניסיון של 21 שנה בכתיבה על טכנולוגיה, אינטרנט והשפעותיהם על פוליטיקה וחברה. כעורך ערוץ המחשבים של ynet בשעתו, הוא הוביל קמפיין עיתונאי נרחב ועיקש שהביא את סכנות המאגר הביומטרי לידיעת הציבור, ופרסם תחקירים על עוולות צרכניות כמו התערבות ספקיות האינטרנט הישראליות בתעבורת רשת, לצד פרשנויות מורות נבוכים וקלות לעיכול.
פרט טריוויה: הוא העיתונאי הישראלי הראשון שראיין את מנכ"ל גוגל.

9 תגובותהשמיעו קולכם

השמיעו את קולכם

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

banner