מיקרוסופט מציגים: עידן המכונות החושבות

סאטיה נאדלה ב-build 2016

מאת: הראל שטנשטיין, ניב ליליאן

הערב (ד') נפתחה בסן פרנסיסקו וועידת המפתחים של מיקרוסופט, build. מנכ"ל החברה, סאטיה נדלה, פרש חזון שהוא על גבול המדע הבדיוני – שעומד לקרום עור וגידים. הנה כל הדברים החשובים מההכרזה.

עדכון השנה יצא בקיץ – ובחינם. העדכון הגדול הבא של ווינדוס 10 כבר בדרך. מה שעד היום נקרא בשם הקוד RedStone, יצא בקיץ והשם הרשמי שלו עומד להיות Anniversary Windows Update, כלומר, עדכון השנה. הוא יצא בחינם לכל משתמשי ווינדוס 10, ובכך נסתם הגולל לגבי השערות על עלותו של העדכון הגדול הבא שהתחבטנו בהן עד היום.  העדכון הזה יכלול שורה ארוכה מאוד של שיפורים ועדכונים, כמו תוספות חדשות לאריחים החיים, עדכון לתוכנות כמו ink והפתקים הדביקים והגברת היכולות בממשקים טבעיים ונעזרים, כמו העט של מיקרוסופט. עוד ישובץ ממשק האבטחה הביומטרי "שלום, ווינדוס" בתוך יישומים, כך שתוכלו להיכנס לאתרים עם טביעת אצבע, למשל. חלק מהעדכונים שמופיעים מטה גם יהיו בעדכון הקרב. 

חנות אחת לכולם. מיקרוסופט עומדת לאחד את חנויות היישומים של ווינדוס 10 ואקסבוקס. כמו כן, קורטנה עומדת להצטרף לאקסבוקס ולתת שירותים לגיימרים, ובאופן כללי, הכל עומד לפעול ולהיות מפותח ביחד עוד יותר מבעבר – חוויה אחידה לכל המשתמשים בכל ההתקנים מהמשפחה של ווינדוס 10.

build_6_web

הולולנס? למפתחים. החל מהיום תחל מיקרוסופט לשלוח Hololens למפתחים אשר רכשו את המכשיר, בשנה שעברה, בכנס Build הציגו מספר חברות ניסויים העושים שימוש במשקפי המציאות הרבודה, השנה הכריזה מיקרוסופט על כך שהניסויים הללו הפכו למוצרים מוגמרים. בעשותה זאת הכריזה מיקרוסופט על כך שהולולנס עבר את שלב ה"אלפא" וכעת עובר לשלב בו כל אחד יכול לפתח יישומים שימושיים, תוך שימוש בהולוגרמות.

סקייפ? לא מה שחשבתם. מיקרוסופט גם מתכננת שיפוץ רציני לתוכנה הכי חבוטה תדמיתית שלה – סקייפ. סקייפ עומדת לעבור מהפכה, כולל תמיכה ב-SMS, באמוג'י  ועוד וזה לא הכל – מיקרוסופט הולכת לשלב את קורטנה בתוך סקייפ (ראו גם בסעיפים הבאים), ולהוציא גירסה שלה להולולנס. בהדגמה על הבמה הם הראו  הורים המסבירים לבתם הגרה רחוק כיצד להחליף מנורה שהתקלקלה באמצעות שיחה וירטואלית. 

build_12_web

אינטלגנציה מלאכותית בכל מקום – מיקרוסופט הציגה את החזון של החברה להכניס אינטליגנציה מלאכותית בכל אפליקציה, מערכת הפעלה, או מכשיר, וזה חזון מהפכני מאוד. קורטנה, שתהווה את הבסיס לכך, תמצא בכל מקום, לא רק במחשב או בסמארטפון ותסייע לבצע משימות, זאת על ידי שימוש בידע שהיא צוברת על המשתמש, כך למשל הודעת מסרים מיידים מחבר על הצעה להיפגש, תעלה את קורטנה שתציע מקום להיפגש , ובהתאם לזמן תציע פעילויות, כגון מסעדה לאכול, או סרט לצפות בו, וכמובן תסייע בהזמנת מקום במסעדה או רכישת כרטיס לסרט, וגם תזיז אירועים אחרים ביומן כדי לפנות לכם זמן, כולל לעדכן משתתפים אחרים.
אינטליגנציה מלאכותית תשולב גם בתוך סקייפ, כשקורטנה הופכת להיות צד שלישי בשיחה, ותציע הצעות באופן פעיל. רוצים דוגמא? 
היכולות של קורטנה הופכות להיות ממש מפחידות: נוסעים לאיזשהו מקום? יש לכם חבר שגר שם? קורטנה כבר תדאג שתיפגשו, כולל לשלוח אימייל בשמכם לחבר הרחוק. הסייענית הדיגיטלית של מיקרוסופט הופכת להיות האוייבת של המיזנתרופים, והיא אפילו למדה לספר בדיחות. גוועלד. 

בוטים הם האפליקציות החדשות – מיקרוסופט מאמינה כי בוטים, מערכות מומחה ממוחשבות,  יהפכו לדרך מרכזית בה אנשים מבצעים פעולות, יש לכך שתי השלכות: האחת, היא שהבוטים יכולו לרוץ על כל אפליקציית צ'ט ובמקום לפתוח אפליקציה, כמו להזמין מונית או פיצה, כל שהמשתמש יצטרך לעשות הוא לשלוח הודעה שהוא רוצה פיצה. הבוט, הסוכן החכם, ידאג לכל השאר. הוא אפילו ידע אם אתם מעדיפים זיתים או פטריות, והאם אתם שונאים אנשובי.

השניה היא שמדובר במערכות מומחה, עם אינטליגנציה מלאכותית, שידעו לבצע פעולות באופן אוטונומי לחלוטין ולקבל החלטות מושכלות ולדבר ביניהם. עידן המכונות החושבות? בהחלט כן. זה חזון מסעיר או מפחיד, אבל דברים שאייזיק אסימוב תיאר בספריו לפני עשרות שנים, אליבא דה מיקרוסופט, כעת הופכים למציאות.

microsoft_build2016
בוטים יוכלו לתקשר האחד עם השני כדי לבצע פעולות, כך למשל קורטנה תדבר עם בוט חנות הפרחים, כאשר תתקבל התראה על יום הולדת מתקרב של אדם קרוב, וזו רק דוגמא אחת. מיקרוסופט רוצים להפוך את כלי הפיתוח של האינטליגנציה המלאכותית שלהם זמינים לכל אחד, לטובת עסקים או שימושים אחרים, ולשלב מידע ממקורות שונים. מדובר, למעשה, בעולם חדש ומסעיר של תוכנה מסוג שלא הכרנו.

נדלה גם התייחס בנאומו לאירוע המביך של טיי, הבוט המצייץ שהוציאה מיקרוסופט לרשת השבוע, ושעד מהרה התדרדר לתרבות רעה ותמיכה בנאציזם. נדלה הסביר שזו לא הייתה הכוונה שלהם, והרעיון שלהם על בוטים הוא שהם נועדו לשפר את האנושות, לקדם סובלנות והכלה ולא להיפך, והניסוי הזה, גרם להם לחזור לשולחן השרטוטים.

מילה של פרשנות: כך או כך, מיקרוסופט נערכת להוביל את עידן האינטליגנציה המלאכותית, והשאיפות שלה בשמיים. שוב, כמו בוועידת המפתחים שלה בשנה שעברה, מיקרוסופט של נדלה מפגינה חזון וראות למרחק, מהסוג שהיינו מצפים דווקא לראות מגוגל או מאפל, וניכר שמיקרוסופט משאירה להם אבק. 

 

 

אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות

מערכת "החיבור"

מערכת אתר "החיבור". שורת ההיכר שלנו עבור כתבות שנכתבו על ידי יותר מכותב אחד מזוהה

תגובה אחתהשמיעו קולכם

השמיעו את קולכם

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

banner