בשעות האחרונות: מתקפת כופרות נרחבת ברחבי העולם [תבהלה]

ווינדוס 10

בשעות האחרונות משתוללת מתקפת כופרות ברחבי העולם. המתקפה השביתה עד כה מחשבים בשירות הבריאות הלאומי בבריטניה, פגעה בחברות ענק בספרד, ביניהן ענקית התקשורת טלפוניקה, והתרחבה מאז צאתה לעולם לשורה של מדינות נוספות, 74 במספר – ביניהן רוסיה, טאיוואן, צרפת, יפן ומדינות נוספות.

מתקפת הכופרה, המכונה WannaCry, WanaCrypt0r או WCry, מנצלת פרצה בווינדוס, המכונה EternalBlue, המיוחסת במקור ל-NSA, הסוכנות לביטחון לאומי של ארצות הברית. שורה של כלי פריצה מיושנים של הסוכנות שפורסמה ברשת לפני כמה חודשים על ידי קבוצת פצחנים המכנה את עצמה Shadow Brokers (סוחרי הצללים, בתרגום חופשי), הביאה לניצולם בידי פצחנים אחרים, העומדים מאחורי המתקפה הנוכחית, לצורכי רווח. פרסום כלי הפריצה של הסוכנות לביטחון לאומי,  יוחס בשעתו לרוסיה, כצעד מניעתי נגד נקיטת סנקציות מצד האמריקאים על רקע גניבת מאגרי המידע של הוועידה הדמוקרטית (DNC).

מיקרוסופט מצדה הוציאה עוד בחודש מרץ עדכון תחת הקוד MS17-010, המתקן את הפרצה, אבל כפי שזה נראה כעת, הרבה ארגונים ואנשים פרטיים לא טרחו לעדכן אותו. עדכון נוסף לתוכנת ההגנה המובנית של ווינדוס 10, Windows Defender, יצא ממש לפני מספר שעות, ומומלץ לעדכן את ההגדרות שלה, באמצעות Windows Update, כמו גם כל תוכנת אנטי וירוס מסחרית שבה אתם עושים שימוש.

על פי הדיווחים, תוכנת הכופר נועלת את המשתמש, מצפינה את הקבצים ודורשת סכום השווה ערך ל-300 דולר בביטקוין. בממלכה המאוחדת מדווחים כי בתי חולים, מרפאות ורופאים בלונדון ובצפון אנגליה נאלצו לבטל תורים לא דחופים ולשחזר מידע מגיבויים, וכי תשתית המחשוב של מערכת הבריאות שם למעשה קורסת. לפי העיצוב של הכופרה, ניכר שכותביה עיצבו אותה לשמש כתקיפה רחבת היקף, והקוד שלה מכיל פניות ב-27 שפות, כנראה שלא לחינם. 

בקיצור, אם אתם מריצים ווינדוס, אל תתמהמהו, והריצו את Windows Update – עכשיו.

מקור:

WIRED

אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות לאתר המחבר

ניב ליליאן

העורך האחראי של "החיבור".

ניב ליליאן הוא עיתונאי חוקר בעל ניסיון של 21 שנה בכתיבה על טכנולוגיה, אינטרנט והשפעותיהם על פוליטיקה וחברה. כעורך ערוץ המחשבים של ynet בשעתו, הוא הוביל קמפיין עיתונאי נרחב ועיקש שהביא את סכנות המאגר הביומטרי לידיעת הציבור, ופרסם תחקירים על עוולות צרכניות כמו התערבות ספקיות האינטרנט הישראליות בתעבורת רשת, לצד פרשנויות מורות נבוכים וקלות לעיכול.
פרט טריוויה: הוא העיתונאי הישראלי הראשון שראיין את מנכ"ל גוגל.

3 תגובותהשמיעו קולכם

השמיעו את קולכם

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

banner