הביטו לשמיים: זהו שבוע החלל!

Solar_system_align_lowres

 לחובבי האסטרונומיה והחלל, זה השבוע שלכם. אירועים מרגשים מתרחשים גם בשמיים, אבל גם בארץ, תרתי משמע.

עם כל ההתרגשות על העדויות הפיזיקליות האפשריות לקיומו של כוכב לכת תשיעי במערכת השמש, נשכח אירוע אחר במערכת. בימים הקרובים עוד יהיה ניתן לראות בצפיה לכיוון דרום-דרום-מזרח את חמשת כוכבי הלכת הנראים ללא טלסקופ מסתדרים בשורה, כשעה לפני הזריחה. צדק, שבתאי, מאדים, נוגה חמה יופיעו לנגד עיניהם של ציפורי הלילה או משכימי הקום שבינינו, כאשר כוכב חמה יהיה האחרון להופיע בשמי הלילה.

מלבד אירועים שמימיים, יש אירועים גם בארץ. השבוע הוכרז כשבוע החלל על ידי משרד המדע. המשמעות היא שיש המון פעילויות בנושאי חלל ואסטרונומיה לילדים ולמבוגרים בכל רחבי הארץ. פרטים מלאים על הפעילויות אפשר למצוא כאן.

וקטנה לפני פיזור: השבוע פורסמו הוכחות שגם הבבלים היו חזקים באסטרונומיה. פרופסור מתאו אוסנדרייבר, מאוניברסיטת המבולט שבברלין, פרסם את ממצאיו ביחס ללוח חרס מתוך סדרה של חרסים שנמצא במוזיאון הבריטי, מגלה שהבבלים, בין השנים 350 ל-50 לפני הספירה, עוד הרבה לפני האירופים במאה ה-14, תיעדו את מסלולו של צדק בשמי הלילה, תוך שהם משתמשים במתמטיקה מפתיעה במורכבותה לאותה תקופה. 

אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות לאתר המחבר

ניב ליליאן

העורך האחראי של "החיבור".

ניב ליליאן הוא עיתונאי חוקר בעל ניסיון של 21 שנה בכתיבה על טכנולוגיה, אינטרנט והשפעותיהם על פוליטיקה וחברה. כעורך ערוץ המחשבים של ynet בשעתו, הוא הוביל קמפיין עיתונאי נרחב ועיקש שהביא את סכנות המאגר הביומטרי לידיעת הציבור, ופרסם תחקירים על עוולות צרכניות כמו התערבות ספקיות האינטרנט הישראליות בתעבורת רשת, לצד פרשנויות מורות נבוכים וקלות לעיכול.
פרט טריוויה: הוא העיתונאי הישראלי הראשון שראיין את מנכ"ל גוגל.

השמיעו את קולכם

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

banner