האם רשות האוכלוסין מפירה בנתב"ג את הוראת בג"צ?

biometric passport sign

במסגרת הקידום של התיעוד הביומטרי החכם ובמסגרתו גם הדרכונים הביומטריים, נתלו באולם ביקורת הדרכונים בנתב"ג שלטים המכוונים את בעלי הדרכון הביומטרי החכם ל"מעבר מהיר".

לכאורה, מדובר בשלטי הכוונה. ברם, השלטים נושאים ובגאון גם את ססמת "קידום המכירות" של התיעוד הביומטרי החכם, "בטוח שכדאי".

בכך, יחד עם ההפניה למעבר מהיר שחוסך זמן לנוסעים, מדובר בקידום של התיעוד הביומטרי החכם, ובהכרח, גם המאגר הביומטרי שאליו מוכנסות טביעות האצבע ותמונת הפנים של כל מי שהוציא תעודת זהות או דרכון חכמים – אותו המאגר הביומטרי השנוי במחלוקת והנמצא בתקופת מבחן.

מה שהשלטים אינם נושאים, הוא ציון העובדה שהמאגר הביומטרי הוא התנדבותי וכי הפרטים נאספים אל מאגר מרכזי וכי זכויותיו של אזרח אשר אינו משתתף בניסוי המאגר, לא יפגעו – פרט אותו דרש בג"צ מרשות האוכלוסין לציין בכל פרסום הנוגע למאגר הביומטרי, בהתאם להוראת סעיף 2(ב) לצו הכללת אמצעי זיהוי biometric passport signביומטריים במסמכי זיהוי ביומטריים ובמאגר מידע. בכך לכאורה, מפירה רשות האוכלוסין את הוראת בג"צ.

בתוך כך, בשבוע שעבר, אישרה הוועדה לעניין ניסוי המאגר הביומטרי בכנסת תקנות המקלות ברמת האבטחה סביב המאגר, ומאפשרות לבנות שירות לאומי ומתנדבים ליטול טביעות אצבע מאזרחים שביקשו תעודות זהות חכמות כדי למסור להם אותן.

עוד אושרה בדיון בקשת הרשות הביומטרית להעביר אישורי הנפקת תעודות זהות ללא שיחת טלפון מלווה, אלא באמצעות מחשב.

בתנועה לזכויות דיגיטליות אמרו בתגובה להחלטה:

"משרד הפנים הצדיק את מתן הגישה לבנות שירות לאומי בטענה כי מצוקה תקציבית משמעותית מונעת ממנו את האפשרות לספק לאזרחים את השירות הראוי. האם אותה מצוקה תקציבית היא זו שהובילה את משרד הפנים בשבועיים האחרונים לתקצב את פרויקט המאגר הביומטרי במיליוני שקלים נוספים לרכישת תוכנות בפטור ממכרז מחברת אורקל? ברור שלא.

משרד הפנים מודה שהוא לא יכול לעמוד בתנאי האבטחה הנוקשים של אחזקת המאגר, ומצד שני מנסה לעשות הכל כדי לגרום לדליפה הבאה לקרות. אנו רואים את חברי הועדה שהצביעו בעד התיקון כאחראים אישית לדליפה, כשזו תקרה".

 

תגובת רשות האוכלוסין

בתגובה לידיעה, מסרה סבין חדד, ראש אגף דוברות והסברה ברשות האוכלוסין וההגירה:

"בניגוד לקביעתך בפניה, השלטים המוצבים מעל עמדות המעבר הביומטריות אינם שלטי פרסומת לתיעוד הביומטרי, כי אם שלטי הכוונה לעמדות עבור מי שהוא כבר בעל דרכון ביומטרי. שלטי הכוונה מהווים חלק משירות בסיסי הניתן לציבור וכמוהו ישנם עשרות רבות של שלטי הכוונה ברחבי שדה התעופה עבור יחידות/משרדים/שירותים וכיוצא בזה".

 

 

אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות לאתר המחבר

ניב ליליאן

העורך האחראי של "החיבור".

ניב ליליאן הוא עיתונאי חוקר בעל ניסיון של 21 שנה בכתיבה על טכנולוגיה, אינטרנט והשפעותיהם על פוליטיקה וחברה. כעורך ערוץ המחשבים של ynet בשעתו, הוא הוביל קמפיין עיתונאי נרחב ועיקש שהביא את סכנות המאגר הביומטרי לידיעת הציבור, ופרסם תחקירים על עוולות צרכניות כמו התערבות ספקיות האינטרנט הישראליות בתעבורת רשת, לצד פרשנויות מורות נבוכים וקלות לעיכול.
פרט טריוויה: הוא העיתונאי הישראלי הראשון שראיין את מנכ"ל גוגל.

2 תגובותהשמיעו קולכם

השמיעו את קולכם

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

banner