המדריך המלא למעבדים של אינטל

בשוק המעבדים הישראלי שולטת כיום למעשה, חברה אחת: אינטל. רוב הסיכויים שכשתלכו לחנות לקנות מחשב, יהא זה מחשב שולחני או מחשב נייד, יהיה בו מעבד של אינטל. בחלק הקטן של השוק תוכלו למצוא מעבדים של חברת AMD, אבל חלקם היחסי בשוק קטן לעומת זה של אינטל.

הבעיה, שאינטל משתמשת בשיטת מפתוח וקטלוג סבוכה מאוד למעבדים שלה, וכשאנחנו באים לקרוא מפרטים של המחשב הפוטנציאלי הבא שלנו, רובנו מתבלבלים ובצדק. מה פירוש Core i3? ומה זה Haswell? ומה בכלל ההבדל בין i3 ל-i5? ולמה זה עולה יותר? “מחשבים” נחלץ לעזרה ועושה לכם סדר בבאלאגן. בפעם הבאה שתלכו לחנות, תדעו בדיוק מה אומר השם של המעבד, ותוכלו לקבל החלטה מושכלת מה מתאים לכם.

בסוף שנת 2008 הציגה אינטל את מעבדי ה-Core i הראשונים. אלה היו מעבדים המבוססים על תכנון חדש (ארכיטקטורה) שזכתה בשעתו לשם הקוד “נחלם” (Nehalem). המעבדים חולקו לשלוש רמות: i3, i5 ו-i7, כאשר אלה שנושאים את הספרה 7 היו המעבדים החזקים ביותר, הדובדבן שבקצפת. הבעיה שבדור הראשון של המעבדים הללו, היה הרבה באלאגן בין הרמות וחלוקת התכונות לא הייתה מסודרת.

החל מהדור השני של מעבדי ה-Core, אינטל עשתה סדר, ואכן, פחות או יותר, התכונות עכשיו מסודרות בין המעבדים. מעבדי ה-i3 הם החלשים ביותר אבל גם הכי זולים לרכישה, סדרת ה-i5 היא “מעמד הביניים” ואילו תחת i7 מסתופפים כל המעבדים החזקים, כולל המעבדים מהקצה העליון, היקרים במיוחד, שלעתים מסומנים בשם Extreme.

כיום, כמה שנים אחר כך, עבור מחשבים שולחניים יש לאינטל את הסדרה שפעם נקראה בשם הקוד “האסוול” וכיום היא נקראת פשוט Core i 4th Generation, זאת מלבד כמה מעבדים ראשונים מהקצה העליון שהם כבר בדור חמישי, ואילו למחשבים ניידים ולטאבלטים הדור החדש ביותר הוא הדור חמישי “מלא” למשפחת ה-Core שכונה בשם הקוד “ברודוול”, אבל עדיין אפשר גם למצוא המון מחשבים ניידים בשוק עם מעבדים מהדור הרביעי. מבולבלים? תיכף נסביר.

מה ההבדלים בין המעבדים?
כשבאים למדוד את ההבדלים בין סדרות המעבדים ולנסות להבין למה i7 עולה הרבה יותר מ-i3, צריך לזכור שהסדר עדיין לא מוחלט, והעובדה שרכשתם מעבד מסדרה מסוימת, לא מבטיחה שיהיו לו את כל התכונות שנמנה מטה. בכל הסדרות מ-i3 ועד i7, יש יוצאים מהכלל, אבל מה שנמנה כאן אלה כללי אצבע, שמאפיינים את עיקר המעבדים בסדרה מסוימת. במעבדים ניידים התצורות לא תמיד יענו לכללים האלה, בגלל הצורך לחסוך בחשמל שמספקת הסוללה, אבל מרבית מה שנכון לנייחים, נכון גם למעבדים של מחשבים ניידים.

כמה טכנולוגיות שאינטל משלבת בתוך המעבדים שלה, ונמצאות באופן משתנה בכל הסדרות ומשפיעות על מחירו של המעבד הן: מספר הליבות, ריבוי נימים (HyperThreading), כמות זיכרון מטמון, הקפצת מהירות מעבד, ומעבד גרפי מובנה. נסביר כל אחת מהן ומה נמצא מהן בכל סדרת מעבדים.

מספר הליבות –כעיקרון, ליבה היא הלב והמוח של המעבד. זה החלק שבאופן מעשי מבצע את מיליארדי פעולות החישוב שהמעבד מבצע בשניה בודדת. ואז אמרו, רגע, טובים השניים מהאחד, והיום יש לנו מעבדים כפולי ליבות ואפילו מרובעי, משושי ומתומני ליבות (כן, שמונה ליבות במעבד אחד!), כאשר הרעיון הוא ששני זוגות ידיים עובדות, בטח ארבעה או שמונה, הוא יותר טוב מזוג אחד.
כעיקרון בסדרות הנוכחיות של אינטל למחשבים שולחניים בדור הרביעי, למעבדי ה-i3 יש שתי ליבות, ל-i5 ברובם יש ארבע ליבות וב-i7 גם, אבל גם שם נמצאים מעבדים עם שש ושמונה ליבות. במעבדים לניידים לרוב תמצאו שתי ליבות בכל דרגות המעבדים.

ריבוי נימים (HyperThreading) – ריבוי נימים הוא “טריק” שפיתחו באינטל, כדי לגרום למערכת ההפעלה לחשוב שכל ליבה היא בעצם שתיים, ויכולה לטפל בשתי משימות במקביל, במקום באחת. כך שמעבד בעל שתי ליבות עם ריבוי נימים, יופיע כארבע ליבות ב-Windows, מעבד עם ארבע ליבות וריבוי נימים יופיע כמעבד עם שמונה ליבות וכך הלאה.
בסדרות המעבדים למחשבים שולחניים של אינטל בדור הרביעי לכל מעבדי ה-i3 יש ריבוי נימים (כדי לפצות על העובדה שהם בעלי רק שתי ליבות), ברמת ה-i5 באופן מפתיע לרובם אין, בסדרת ה-i7 יש לכל המעבדים ריבוי נימים (מה שגורם להם להופיע כמעבדים בעלי שמונה ליבות).

כמות זיכרון המטמון – זיכרון המטמון הוא “שולחן העבודה” של המעבד. שם מונחים הנתונים שממתינים לעיבוד בידי הליבות. מבחינת זיכרון מטמון, העיקרון אומר שכמה שיותר – יותר טוב. הבעיה שהזיכרון הזה צריך להיות מאוד מהיר כדי “לעמוד בקצב” של הליבות, ולכן הוא יקר.
כאן אין חוכמות. במעבדי ה-i3 הזולים תמצאו רק שלושה או ארבעה מגהבייט (זו לא טעות, מגהבייט) של זיכרון מטמון, במעבדי ה-i5 תמצאו לרוב ששה מגהבייט של זיכרון מטמון ואילו ב-i7, תמצאו לרוב שמונה מגהבייט של זיכרון מטמון. זו אחת התכונות היחידות שבה היחס הוא ישר. מעבד יותר יקר = יותר זיכרון מטמון. אגב, בקצה העליון, במחירים של אלף דולר למעבד, תמצאו גם מעבדים עם 20 מגהבייט של זיכרון מטמון.

הקפצת מהירות מעבד (Turbo Boost) – הקפצת מהירות מעבד זו טכנולוגיה שפותחה באינטל, כאשר הרעיון שמאחוריה הוא שמעבד באופן רגיל עובד במהירות נמוכה יותר כדי לחסוך בחשמל וכאשר יש פתאום יישום כבד שדורש כוח עיבוד כמו משחק או תוכנה גרפית כבדה הוא נכנס ל”הילוך גבוה” ונותן את כל מה שיש ואז מהירות המעבד מזנקת בבת אחת.
בסדרת ה-i3 הפשוטות, הטכנולוגיה הזו איננה. המשמעות היא אגב, שהמעבדים הללו כל הזמן עובדים בתפוקה הכי גבוהה שלהם והמהירות שלהם היא תמיד על המקסימום. זה אולי טוב לביצועים, אבל לא טוב לפליטת חום או חיסכון בחשמל. בסדרות הגבוהות יותר, i5 ו-i7 היא קיימת.

מעבד גרפי מובנה – בדורות האחרונים של מעבדי אינטל, המעבד הגרפי הוא כבר לא בכרטיס נפרד, כמו שהיה פעם (למרות שאפשר עדיין להתקין כרטיס גרפי נפרד, למי שרוצה, בנוסף), אלא משובץ על לוח האם, ומהווה חלק מהערכה שבאה עם המעבד הראשי. האיכות של הכרטיסים הגרפיים של אינטל משתנה גם היא, כאשר הסדרות הנמוכות מספיקות למטלות פשוטות כמו עיבוד תמלילים או גלישה, והסדרות הגבוהות יותר אמורות להתמודד גם עם מטלות מורכבות יותר כמו משחקים קלים או עיבוד תמונה ווידאו בסיסיים. מספור דגמי המעבדים הגרפיים של אינטל נע כיום בין 4400 למעבדים הפשוטים, ועד דגמים עם מספור 6000 בניידים, כאשר הסדרות שנותנות יותר ביצועים מכונות Iris Pro.
כאן אין ממש אחידות. ומעבד מסדרה גבוהה יותר לא בהכרח יבטיח לכם מעבד גרפי יותר טוב. ב-i3 תמצאו לרוב מעבדי 4400 או 4600, ב-i5 וב-i7 תמצאו מעבדים גרפיים מדגם 4600, עם הבלחה של Iris Pro 5200 פה ושם.
בניידים, התמונה שונה. שם כזכור, כבר יש את הדור החמישי למעבדי Core i, ולכן מספרי דגמי המעבדים יהיו 5500 ו-6100 בדגמים החזקים יותר.

מה אומרים האותיות והמספרים?
לסיום, כל מי שקרא מפרט של מחשב חדש לרכישה, אולי שם לב שאחרי ה-Core i3 חמש או שבע יש גם קוד מספרי בן ארבע ספרות, לעתים מלווה באותיות. הנה הסבר שבעזרתו תוכלו לפענח את שפת הסתרים של אינטל.
הספרה הראשונה בקוד המספרי, ספרת ה”אלפים” מעידה על הדור של המעבד. שלוש פירושו דור שלישי, ארבע פירושו דור רביעי (האסוול) ו-5 הוא הדור החמישי (ברודוול). כעיקרון, ככל שהמספר גבוה יותר, יותר טוב. כיום אם מישהו מנסה למכור לכם מעבד שמתחיל בספרה שלוש – הוא מנסה להיפטר ממלאי ישן על חשבונכם. אל תתפשרו על פחות מארבע או חמש, גם בנייחים וגם בניידים.

שלוש הספרות הנוספות הן החלק התעלומתי, שגם אנחנו התקשינו לפענח. אינטל מכנה זאת בשם הסתום SKU, שזה ראשי תיבות של Stock Keeping Unit, “יחידת רישום מלאי”. בהשלכה מתפקידם של המספרים האלה במספור הדגמים של המעבדים לשרתים זה אומר איזה מעבד אתם מקבלים, וכעיקרון, ככל שהמספר גבוה יותר, המעבד טוב יותר. למשל, ב-Core i3 מדור רביעי מספר הדגם יהיה 4150, ואילו ב-Core i7, הסדר הגבוהה שגם היא מדור רביעי, מספר דגם יכול להיות 4770.

ולבסוף, מה הן האותיות שבאות אחרי הארבע הספרות? זה כבר ממש קוד סודי של אינטל. אבל הנה מפתח קצר:

בדור החמישי, כרגע בעיקר לניידים, האות U מסמנת “צריכת זרם אולטרה נמוכה”, ואילו האות Y פירושה “צריכת זרם נמוכה באופן קיצוני”.
בדור הרביעי, זה של המעבדים השולחניים והניידים זה הולך ככה: בשולחניים – K פירושו מעבד לא נעול (ככה שאפשר לשחק עם הביצועים שלו), R פירושו מעבד עם ביצועים גרפיים גבוהים, S הוא מעבד המותאם לביצועים כלליים גבוהים ואילו T מותאם יותר לחיסכון בחשמל.
בניידים – HQ פירושו ביצועים גרפיים חזקים, MX הם “מעבדי העל” הכי חזקים לניידים, MQ מציין מעבד לנייד עם ארבע ליבות (חריג בנוף), M פירושו שזו גירסה לניידים של מעבד שולחני מקביל וכמו בדור החמישי, U ו-Y מציינים חיסכון בזרם בשתי רמות.

את הכתבה הזו אתם יכולים לגזור ולשמור, לפעם הבאה שתלכו לחפש מחשב או שמישהו ישאל בעצתכם ותוכלו להפגין ידע.


פורסם לראשונה במוסף “ממון” של ידיעות אחרונות

מודעות פרסומת

אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות לאתר המחבר

ניב ליליאן

העורך האחראי של "החיבור".

ניב ליליאן הוא עיתונאי חוקר בעל ניסיון של 19 שנה בכתיבה על טכנולוגיה, אינטרנט והשפעותיהם על פוליטיקה וחברה. כעורך ערוץ המחשבים של ynet בשעתו, הוא הוביל קמפיין עיתונאי נרחב ועיקש שהביא את סכנות המאגר הביומטרי לידיעת הציבור, ופרסם תחקירים על עוולות צרכניות כמו התערבות ספקיות האינטרנט הישראליות בתעבורת רשת, לצד פרשנויות מורות נבוכים וקלות לעיכול.
פרט טריוויה: הוא העיתונאי הישראלי הראשון שראיין את מנכ"ל גוגל.

24 תגובותהשמיעו קולכם

 • רק הערה – מעבדי “Nehalem” זה לא “נחלם” כפי שנכתב אלא “נחלים”. המעבד פותח פה בארץ בחיפה וככזה זכה לשם קוד עברי למהדרין 🙂

 • שלום וברכה
  כתבה מעניינת וממצה מאד.
  אני רואה כי כבודו מתמצה מאד בחומר. אם כך יש לי שאלה:
  יש לי כיום מחשב עם מעבד i3. נניח שאני מעונין במחשב מהיר עיבוד.
  נניח שיש לי תוכנה שהעיבוד שלה בi3 לוקח שעה אחת. כמה זמן יקח אם אותה תוכנה תורץ במחשב בעל מעבד i7 מסוג 5 extream עם san disk 128 gb ssd. בהנחה של זיכרון kvr-1333 ddr3=8gbx2.
  הבהרה: אני מעונין במחשב מהיר עיבוד. מצידי אתה יכול לבנות לי הרכב של מחשב הכי מהיר שיש. השאלה ללא שום התחיבות כמה אתה מעריך אני יכול לחסוך בזמן ההרצה.
  ש”י בכבוד רב

 • אחד הכתבות והמדריכים הטובים המקצועים והשימושים שנתקלתי בהם ..
  ישר כוח ניב …
  עכשיו אחפש את הכתבות שלך במגזין האלקטרוני החיבור

 • ניב,אתה ענק!
  למרות שהטכנאי מחשבים שלי אומר שאני לומדת לבד ומבינה מאד,
  עשית לי סדר בעניינים.
  כרגע ברשותי מחשב נייח בן 4 עם מעבד I3 – 2120.
  ב-4 שנים האלו התפתחתי וכיום אני עובדת הרבה עם תוכנות לעריכה גרפית ועריכת ווידאו כבדות,רואה המון סרטים ובכלל משתמשת בתוכנות כאלה ואחרות.
  אני מאד ערה למה שקורה במחשב.במיוחד לגבי התחממות.
  השבוע שוב שמתי לב שהמעבד “מתאמץ”.כלומר:הוא משתמש באחוז גבוה מהיכולות שלו.זה מה שמופיע בתוכנת Speed Fan .שם גם מצאתי את פירוט החומרה ששייכת לענין החום- כגון מאווררים וכרטיס מסך.לפני שבוע כששמתי לב שהמעבד שוב מתאמץ על כלום והחום מיד עולה,הטכנאי אמר שהצרכים שלי השתנו בפרק הזמן שהמחשב אצלי והמליץ על קנית מחשב חדש עם מרכיבים חזקים יותר.שזה עדיף על שידרוג.
  אכן,בכתבה הזו למדתי בצורה ברורה ופשוטה שכל אחד יכול להבין – גם אם הוא לא מתכנת/טכנאי/מהנדס מחשבים, מה ההבדלים בין המעבדים.
  למדתי שהמעבד שלי מדור מאד ישן…..
  אין לי מילים חוץ מאשר לומר לך תודה ענקית !

 • לכולם – תודה רבה על הפרגון! זה נעים לשמוע.

  ש”י, בתשובה לשאלתך – זה לא לינארי. כלומר, אי אפשר למתוח קו ישר ולומר מעבד i5 יקצר את זמן העבודה של המחשב פי שניים או שלושה. זה נורא תלוי בתוכנה שבה אתה משתמש, במה שאתה מנסה לעבד וכו’.

  על פניו, ולא מדובר בהמלצה מחייבת בשום צורה, אתה צריך לחפש מעבד עם כמה שיותר ליבות, ומן הסתם, לפחות i5 או i7 מהסדרות הגבוהות, כפי שהסברתי בכתבה. זו השקעה, אבל אם אתה עובד עם תוכנות גרפיות, עיבוד וידאו או מטלה כבדה אחרת – זה משמעותי. בהצלחה!!

 • ניב
  יש לי חברה קטנה של מחשבים עוסקת בתחום המכירה והשירות, חידשת לי הרבה אני יכול לענות תשובות מפורטות יותר גם בלי להסבך…
  תודה לך

  • נדב, זה נועד בדיוק למי שבור בתחום.
   פורסם במקור בידיעות אחרונות.
   ואם אתה חושב שזה מעיד על רמת הידע האישי שלי, אז אתה טועה.

 • הי ניב תודה על המאמר המחכים . מקווה שעדיין עונים דרך כתבה זו . עד היום המחשב שלי משרת אותי נאמנה ולא תאמין לי שאני עדיין עובד עם xp אולם לאחרונה התחלתי להסתכרן במשחק אומיותר נכון סימולטור שמדמה טיסה. וכאן גם ההזדמנות לרכוש מחשב חדש . עקרונית אני אמשיך גם לשלוח אימיילים , לגלוש באינטרנט , עבודה משרדית וורד אקסל וכו… כעת ההתלבטות שלי חבר מקנדה המליץ לי על לוח לגיימרים אני כמו שעושה תמיד מסתכל מה הכי יקר ורץ לקנות הכי יקר היה x99 goldlike של msi כאשר ניגשתי לחנות שייכת לרשת גדולה. נאמר לי חבל על הכסף מאדר בורד פצצה אולי הכי טוב שנבנה לגיימרים מאז ומעולם . אבל צ’יפסט קצת מיושן והפנים לעתיד. בנוסף ציינו שזה לא מאדר בורד סחיר ולכן פחות רווחי לחברה ומכאן מחירו הגבוה ומליצו לי בחום על z170 אני חושב פלטינום . שהוא גם הרבה יותר זול כמעט בחצי . והסוקט של המעבד החדש 1150 פינים היקר 2011. הם הסבירו גם z 170 מותאם יותר לחומרה חדשה לעומת הx חומרה קצת ישנה יותר . אני מסתכל על המפרט טכני ולא מצליח להבין למה זה נכון מה שהם אמרו . ואפילו חשבתי שאולי פשוט קשה להם להשיג את מה שרציתי תחילה . אנא תגובתך . בברכה חיים

 • ניב אתה אלוף, כל הכבוד באמת שלא הבנתי כלום בתחום, באתי לכתוב תגובה וראיתי שיש אנשים שכואבות להם העיניים מרוב צרות עין.
  תודה שפשטת את המידע לרמה שלנו, אלה שקונים מוצר ולא בא להם לקנות כל מה שהחברות מוכרות אלא להבין על מה ממליצים לנו.
  תודה רבה!!!

 • פשוט מדהים …
  הסבר מפורט ומדוייק יש ממה להחכים פה…
  התחלתי ללמוד בבי”ס מגמת תקשוב וזה עזר לי מאוד ללמוד על המעבד …
  באמת תודה לך ניב….

 • תודה רבה *

  תמיד חיפשתי להבין מה ההבדל באותיות U/K/T — ומה יותר מתאים לי.
  – אני מתלבט עדיין i7 6700u טוב יותר מ i76700t ?
  ומה מותקן במחשבי AIO מעבדים עבור מחשב שולחני או לפטופט?
  איך אדע לזהות ?- מה מיועד רק לזה או לזה?

השאר תגובה

This site uses Akismet to reduce spam. Learn how your comment data is processed.

banner
%d בלוגרים אהבו את זה: