פייסבוק חוגגים יום הולדת לאינטרנט – וטועים

פייסבוק חוגגים יום הולדת לאינטרנט וטועים

[26/8/2016] – הידיעה עודכנה עם מידע נוסף.

מי שפתח הבוקר את אתר פייסבוק, גילה כרזה מאוירת ומאירת עיניים, המכריזה על יום הולדת של 25 שנה לאינטרנט. "האינטרנט יצא לאוויר העולם היום לפני 25 שנה!", מכריזים בפייסבוק בהתרגשות, רק שהם טועים. היום חוגגים 25 שנה לצאת ה-World Wide Web לעולם, שהיא רק שירות אחד של רשת האינטרנט. רשת האינטרנט החלה לפעול ב-29 באוקטובר 1969, במעבדתו של פרופ' ליאונרד "לן" קליינרוק באוניברסיטת קליפורניה בלוס אנג'לס, כאשר מחשב ה-IMP-1 ניסה ליצור קשר עם ה-IMP-2, שנמצא בסטנפורד. זו הייתה לידת רשת האינטרנט, שעוד מעט תהיה בת 47, לא תאריך עגול או ראוי לציון (יצוין שבהודעה

Courtesy of CERN

טים ברנרס-לי, יוצר ה-WWW. באדיבות CERN

של פייסבוק באנגלית כן מצוין web, אבל בתרגום לעברית, שהוא זה שרלוונטי לרוב הישראלים, כתוב "אינטרנט").

על רשת האינטרנט פועלים הרבה מאוד שירותים, כמו הדואר האלקטרוני, שלפני בוא ה-Gmail התרגלנו לקבל דרך תוכנות דואר אלקטרוני ייעודיות כמו אאוטלוק, שירותי FTP, או למי שזוכר, ערוצי צ'אט כמו IRC ועוד ועוד שירותים פחות מוכרים או נוצצים כמו ה-WWW. ה-World Wide Web, שפותחה במעבדות CERN בג'נבה על ידי טים ברנרס-לי ואחרים בין השנים 1989-1991, היא אולי חלון הראווה הנוצץ של רשת האינטרנט, וכנראה החלק הכי גדול בה – אבל היא בפירוש לא כל רשת האינטרנט, שפייסבוק חוגגים לה היום יום הולדת, בטעות, ואולי היו רוצים שכך נחשוב.

עדכון: ואם לא די בזאת, הרי שפייסבוק גם טעו בתאריך. לפי חשבון הטוויטר של ברנס-לי עצמו, ה-23 באוגוסט 1991 לא היה יום ראוי לציון. ברנרס-לי פרסם את דבר קיומה של ה-WWW בערוצי ה-IRC, כמעט שלושה שבועות קודם לכן, ב-6 באוגוסט.

אז יום הולדת שמח, WWW! (באיחור)

 

תגובת פייסבוק טרם התקבלה.

אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות לאתר המחבר

ניב ליליאן

העורך האחראי של "החיבור".

ניב ליליאן הוא עיתונאי חוקר בעל ניסיון של 21 שנה בכתיבה על טכנולוגיה, אינטרנט והשפעותיהם על פוליטיקה וחברה. כעורך ערוץ המחשבים של ynet בשעתו, הוא הוביל קמפיין עיתונאי נרחב ועיקש שהביא את סכנות המאגר הביומטרי לידיעת הציבור, ופרסם תחקירים על עוולות צרכניות כמו התערבות ספקיות האינטרנט הישראליות בתעבורת רשת, לצד פרשנויות מורות נבוכים וקלות לעיכול.
פרט טריוויה: הוא העיתונאי הישראלי הראשון שראיין את מנכ"ל גוגל.

2 תגובותהשמיעו קולכם

השמיעו את קולכם

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

banner