מחר בערב: סופר מון – ירח על בשמיים

סופר מון

מחר (ב') צפוי להיראות בשמי כדור הארץ הירח הגדול והבהיר ביותר שנראה מזה 68 שנים. הירח יימצא בנקודה הקרובה ביותר שלו לכדור הארץ, והוא יהיה מלא, בהיר ובוהק במיוחד.

הסיבה לתופעה היא שמסלולו של הירח סביב כדור הארץ אינו עגול, אלא סגלגל (אליפטי). כאשר נקודות מסויימות בו, בהכרח קרובות יותר לכדור הארץ מהאחרות. המרחק הממוצע של הירח מכדור הארץ לאורך המסלול הוא 382,900 ק"מ, ומצב של סופר מון, שאיננו מונח אסטרונומי, הוא כשהירח נמצא במרחק של פחות מ-360,000 ק"מ מהארץ, מה שעומד להתרחש הערב. המונח האסטרונומי הרשמי הוא נקודת פריגאה-סיזיג'י, כאשר סיזיג'י מתייחס למצב שבו הגופים השמימיים (ארץ, ירח, שמש) מצויים במישור אחד. כאשר הירח נמצא בנקודות הרחוקות שלו, מתרחש מצב של ליקוי חמה או ליקוי ירח. הנקודה הרחוקה ביותר נקראת נקודת אפוגיאה (או אפוג'י בלעז). 

היכן ניתן לצפות?

הירח המלא והבהיר של מחר ניתן לצפיה מכל מקום, והוא יהיה יפה במיוחד בשילוב עצמים שיופיעו על פניו כמו עצים, אנטנות או בניינים, וניתן גם לצפיה בעין בלתי מזוינת. אבל מי שרוצה גם להחכים ולקבל תמונה יותר מרהיבה, מוזמן מחר (ב') בערב למצפה הכוכבים בגבעתיים. במקום תיערך הרצאה ותצפית מאורגנת (בתשלום) באמצעות טלסקופים מקצועיים מגג המצפה. 

הרימו את הראש מעלה והביטו מחר בערב אל השמיים – הפעם הבאה שהירח יהיה במצב זה, תהיה בשנת 2034.

 

   

אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות לאתר המחבר

ניב ליליאן

העורך האחראי של "החיבור".

ניב ליליאן הוא עיתונאי חוקר בעל ניסיון של 21 שנה בכתיבה על טכנולוגיה, אינטרנט והשפעותיהם על פוליטיקה וחברה. כעורך ערוץ המחשבים של ynet בשעתו, הוא הוביל קמפיין עיתונאי נרחב ועיקש שהביא את סכנות המאגר הביומטרי לידיעת הציבור, ופרסם תחקירים על עוולות צרכניות כמו התערבות ספקיות האינטרנט הישראליות בתעבורת רשת, לצד פרשנויות מורות נבוכים וקלות לעיכול.
פרט טריוויה: הוא העיתונאי הישראלי הראשון שראיין את מנכ"ל גוגל.

תגובה אחתהשמיעו קולכם

השמיעו את קולכם

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

banner