קוואלקום קופצים ל-דור החמישי ומכריזים על נייד מחובר תמיד של לנובו

דור חמישי לפי קוואלקום

CES2018

מסיבת העיתונאים של קוואלקום שהתקיימה הלילה (ג') שעון ישראל, הכילה הרבה הפתעות. ראשית, החברה הכריזה שאנחנו עומדים לראות את הדור החמישי יותר מוקדם מהצפוי, כבר ב-2019. שנית, החברה מכריזה על שותפה גדולה נוספת ליוזמת המחשבים המחוברים תמיד שמבוססים על מעבדי סנאפדרגון שלה – לנובו.

סיב אופטי אצלכם בכיס

נקפוץ להכרזה היותר מורכבת קודם: בהמשך למסיבת העיתונאים שקדמה לה, המסיבה של סמסונג, שתי החברות הודיעו שהדור החמישי כבר בעצם מעבר לפינה: בסוף 2018, תחל כבר פריסה מסחרית של ורייזון וסמסונג בסקרמנטו, בירת קליפורניה ובאתרים נוספים בארצות הברית (גם על ידי AT&T), לאחר ניסויים מוצלחים של הדור החמישי בארצות הברית ובדרום מזרח אסיה (בקוריאה, מדינת הבית של סמסונג, וביפן).

אלה חדשות מרגשות והדור החמישי מביא עימו קצבי העברה גבוהים מבעבר – קצבים של תשתית סיבים אופטיים אצלכם בכיס – כלומר, עד גיגהביט/לשניה, סימטרי (קצבים שאנחנו בארץ, אלה שלא מחוברים לסיבים, יכולים רק לחלום עליהם, גם בתשתית נייחת). המשמעות היא אדירה: יישומים זורמים וחלקים של מציאות מדומה, תשתיות של כלי רכב מחוברים, הזרמת וידאו באיכות 8K ועוד דברים שכיום נשמעים עדיין דמיוניים.

מתוך המצגת של קוואלקום על דור חמישי

אבל אליה וקוץ בה: זה הולך להיות מסובך. הדור החמישי הולך להיות מאוד מורכב ומסובך מבחינת ניהול תדרים. אם בדור הרביעי יש למעלה מאלף תדרים לנהל ברחבי העולם, בדור החמישי המספר הזה גדול פי עשרה – כלומר, יותר מעשרת אלפים תדרים שהסמארטפון, המכונית או כל התקן אחר יצטרכו לנהל, לצד תרחישי שימוש מורכבים יותר.

לשם כך, פיתחו בקוואלקום בקר תדרי רדיו ייעודי, שיידע לנהל את התדרים בין הרשת ובין המודם המקומי בטלפון שלנו, בשעה שבעבר שני אלה דיברו ישירות, ולדלג בין דור רביעי וחמישי לפי זמינות הרשת באופן חלק. עוד פיתוח מעניין של החברה, לאור הפופולריות העולה של נתבי "מארג" (mesh), היא לספק שירות Mesh דומה למי שכבר חווה את זה אצלו בבית בוויי-פיי – ברמת ספקית הסלולר, שזו יוזמה מעניינת מאוד, כי המשמעות היא כיסוי טוב, רציף וחלק הרבה יותר ממה שאנחנו רגילים לקבל כיום, גם עם הדור החמישי.

בכל מקרה, לפי קוואלקום, הצמא לדור החמישי קיים כבר היום: 50% מהלקוחות בסקר שערכה החברה, יעדיפו לרכוש טלפון התומך ב-דור החמישי, כשזה יהיה זמין. לשמחתנו, העתיד הזה כבר לא רחוק.

לנובו מצטרפת ליוזמת הנייד המחובר

ההכרזה השניה והלא פחות מרגשת היא שלנובו מצטרפת ליוזמת המחשבים הניידים המחוברים תמיד של קוואלקום, לצד HP ואסוס שכבר שם. תזכורת זריזה: מדובר במחשבים המריצים גירסה מלאה של ווינדוס 10, הפועלים לא על מעבד של אינטל כמקובל, אלא על סנאפדרגון 835, ערכת השבבים האחרונה של קוואלקום שמשמשת בטלפונים חכמים מהדור האחרון. להכרזה הזו יש משמעות עצומה בכך שקוואלקום למעשה מכריזה מלחמה על אינטל והולכת על השוק של מחשבים מהזרם המרכזי.

המחשבים שהוכרזו הם תוצר של שיתוף פעולה ארוך עם מיקרוסופט, ופועלים למעשה כמו טלפונים מפלח השוק העליון: יש להם חיבור דור רביעי במהירות שיכולה להגיע עד גיגהביט לשניה, עם חיי סוללה מטורפים של קרוב ל-20 שעות.

קוואלקום לא חשפו פרטים על המחשב המחובר תמיד מבית לנובו – הפרטים המלאים ייחשפו במסיבת העיתונאים של לנובו מחר, ואנחנו כמובן, נעקוב ונדווח.

והייתה עוד הפתעה אחת מרגשת במסיבת העיתונאים של קוואלקום, אבל היא כה משמעותית, שהקדשנו לה ידיעה נפרדת.

אם אתם כבר כאן…
רצינו לבקש טובה. בכתבה שזה עתה קראתם הושקעו שעות רבות של איסוף מידע, תחקיר, כתיבה, עריכה, גרפיקה, עיצוב, צילום ועריכת וידאו. בנוסף, יש לנו הוצאות קבועות על אירוח האתר, אחסון, שרתי וידאו, גרפיקה ועוד. “החיבור” נעשה על ידי שורה של עיתונאים מקצועיים, שבשבילם עיתונות היא שליחות, אבל היא גם פרנסה – ואנחנו מעדיפים לעבוד עבורכם, הקוראים. התמיכה הישירה שלכם מבטיחה את המשך קיומו של “החיבור” כמגזין עצמאי, אובייקטיבי, חופשי מתלות במפרסמים, ותאפשר לנו להביא לכם עוד סיפורים מעניינים, עוד תכנים שיוגשו בצורות מקוריות, עוד כתבות, עוד סרטונים ובכלל – עוד. לתמיכה במגזין

 

אולי יעניין אתכם גם...

על אודות המחבר לצפיה בכל הכתבות לאתר המחבר

ניב ליליאן

העורך האחראי של "החיבור".

ניב ליליאן הוא עיתונאי חוקר בעל ניסיון של 21 שנה בכתיבה על טכנולוגיה, אינטרנט והשפעותיהם על פוליטיקה וחברה. כעורך ערוץ המחשבים של ynet בשעתו, הוא הוביל קמפיין עיתונאי נרחב ועיקש שהביא את סכנות המאגר הביומטרי לידיעת הציבור, ופרסם תחקירים על עוולות צרכניות כמו התערבות ספקיות האינטרנט הישראליות בתעבורת רשת, לצד פרשנויות מורות נבוכים וקלות לעיכול.
פרט טריוויה: הוא העיתונאי הישראלי הראשון שראיין את מנכ"ל גוגל.

תגובה אחתהשמיעו קולכם

השמיעו את קולכם

אתר זה עושה שימוש באקיזמט למניעת הודעות זבל. לחצו כאן כדי ללמוד איך נתוני התגובה שלכם מעובדים.

banner